Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri

cocuklarda-koruyucu-dis-tedavileri-1200x799.png

Günümüzde yediğimiz şekerli gıdaların artması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle çürük oluşumu küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple koruyucu ve önleyici tedaviler büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda süt dişleri 6. aydan itibaren sürmeye başlar. 2,5 yaşında süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Dişler ağızda görülmeye başlandığından itibaren anne yardımıyla diş temizliği uygulanmalıdır. 4 yaşına kadar florsuz diş macunları kullanılabilir.(yutma riskinden ötürü florsuz diş macunu tercih edilir). 4 yaşından sonra flor içeren diş macunu tercih edilir. Flor, diş minesinin güçlenmesini sağlayan etkin bir maddedir.

Daha önce herhangi bir diş problemi görülmediği taktirde, 4 yaşında ilk diş hekimi kontrolü yapılmalıdır. Diş hekimi diş minesini güçlendirmek amacıyla topikal flor uygulaması yapabilir. Bu uygulama 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Fissür örtücüler, azı dişlerinin çiğneme yüzeyindeki girintileri örten dolgu maddeleridir. Süt azıları, ağızda 11-12 yaşına kadar fonksiyon gösterdiği için ve daimi dişlerin yerini koruduğu için önemli dişlerdir. Küçük yaşta çocuklar etkili fırçalama yapamazlar ve bu dişlerini normal zamanından önce kaybedebilirler. Bu sebeple fissür örtücü uygulaması tavsiye edilir.

1. daimi büyük azı dişi 6 yaşında sürmeye başlar. Bu diş süt dişlerinin arkasında sürer. Bu sebeple aileler tarafından daimi diş olduğu anlaşılmayabilir. En geride süren bu diş çocuklar tarafından etkili fırçalanamazlar ve erken yaşta çürükle karşılaşılabilir. 6 yaş dişlerine kesinlikle fissür örtücü uygulaması tavsiye edilmektedir. Hekim gerekli gördüğü taktirde 2. daimi büyük azı dişlerine ve küçükazı dişlerine de fissür örtücü uygulayabilir.

Daha fazla beklemeyin

Hemen iletişime geçin

Fiyatlar, anlaşmalı kurumlar, uyguladığımız tedaviler, aklınıza takılanlar ve online randevu almak için bizimle iletişime geçin.


KLİNİK TELEFON

+90 212 231 13 15KLİNİK ADRESİ

Teşvikiye Cd. No:51 K:2 D:4
Nişantaşı / İstanbulBizi takip edin

Sosyal Medya Hesaplarımız

Katıldığımız etkinlikler ve yaptığımız uygulamaları görmek için bizi takip edin.© Copyright 2017 Dr. Abdullah Uysal. Tüm hakları saklıdır.