Diş Sıkma/Gıcırdatma

BRUKSİZM

Hastalar çoğunlukla dişlerini sıkarken bunun farkında olmazlar. Diş sıkmanın neticesinde özellikle ağız içinde ve baş boyun bölgesinde önemli sorunlar meydana gelmektedir.Bruksizm sebepleri nelerdir?

Bruksizm diğer bir deyişle diş sıkma, strese bağlı psikolojik temelli bir sorundur. Özellikle gece uykuda meydana gelmekle birlikte, kişi gün içinde uyanıkken de dişlerini sıkabilmektedir. Dişlerde kırık ve çatlaklar, diş eti çekilmeleri, diş hassasiyetleri, dişlerde ve çenelerde ağrı, ağzı açıp kapatan kaslarda ağrı, kas spazmına bağlı ağız açıklığında kısıtlanma, baş boyun ağrıları, eklemlerde ağrı ve ağzı açıp kapatırken eklemlerden ses gelmesi çok sık görülen sonuçlardır. Bruksizm neticesinde dişlerde ve çevre dokularda semptomlara yönelik tedaviler uygulanır. Meydana gelen hasarlar çok geç olmadan düzeltilemez boyutlara ulaşmadan durdurulmalı ya da tedavi edilmelidir. Özellikle eklemlerde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.


Bruksizm tedavisi nasıl yapılır?

Bruksizm tedavisinde sıkmaya neden olan kaslara botoks uygulamaları ya da gece plakları tercih edilmektedir. Bazı vakalarda bu tedavi alternatifleri bir arada uygulanabilir. Sadece bruksizm sonucunda etkilenen bölgelerin hasarlarının giderilmesi yeterli değildir. Yeni problemlerle ya da tekrar eden rahatsızlıklarla karşılaşmamak adına diş sıkma önlenmelidir. Diş hekimi, gerekli görülen tedavileri belirleyip uyguladıktan sonra, psikolojik anlamda da profesyonel bir yardım alması için hastayı konunun uzmanına yönlendirebilir.

Daha fazla beklemeyin

Hemen iletişime geçin

Fiyatlar, anlaşmalı kurumlar, uyguladığımız tedaviler, aklınıza takılanlar ve online randevu almak için bizimle iletişime geçin.


KLİNİK TELEFON

+90 212 231 13 15KLİNİK ADRESİ

Teşvikiye Cd. No:51 K:2 D:4
Nişantaşı / İstanbulBizi takip edin

Sosyal Medya Hesaplarımız

Katıldığımız etkinlikler ve yaptığımız uygulamaları görmek için bizi takip edin.© Copyright 2017 Dr. Abdullah Uysal. Tüm hakları saklıdır.